Sobota, Lipiec 31
Animowiec Logo
  1. Animowiec
  2. Recenzje
  3. Mayonaka no Occult Koumuin - przyjemna s...

animeguides

Mayonaka no Occult Koumuin - przyjemna seria kryminalna

Seria „Mayonaka no Occult Koumuin” (Midnight Occult Civil Servants) to anime z gatunku tajemnice, które było emitowane w 2019 roku. Ta seria została wyprodukowana przez Liden Films na podstawie japońskiej mangi pod tym samym tytule napisanej i zilustrowanej przez Yōko Tamotsu. Na dodatek komiks stał się także inspiracją dla powieści Masumi Suzuki.

Mayonaka no Occult Koumuin
(fot. agirlandheranime)

Departament Współpracy Regionalnej Shinjuku

Głównym bohaterem tej serii jest Arata Miyako, nowy pracownik w tokijskim Urzędzie Dzielnicy Shinjuku w oddziale nocnych relacji społecznych. Z początku nie ma on pojęcia jak będzie wyglądała jego praca, a już pierwszego dnia wychodzi z innymi pracownikami w teren do pewnego miejsca, co go zaskakuje. Okazuje się wtedy, że ten zawód nie jest taki zwyczajny, bo odpowiedzialni są oni za problemy wszelakich istot nadprzyrodzonych – Innych. Zwykle ich praca skupia się na patrolowaniu dzielnicy i odgrodzeniu potencjalnie niebezpiecznych miejsc specjalną taśmą. Powszechnie wiadomo, że z nadprzyrodzonymi stworzeniami nie da się rozmawiać i trzeba się domyślać o co może im chodzić. Wszystkie konflikty powiązane z Innymi można powiedzieć się są rozwiązywane „na czuja”.Niestety przez brak komunikacji urzędnicy czasami są zmuszeni do odstraszania, a w wyjątkowych przypadkach nawet do zabijania tych stworzeń. Wszystko zmienia się po pojawieniu się Araty Miyako, który odwraca ich świat do góry nogami.

Mayonaka no Occult Koumuin
(fot. sequentialplanet)

Arata Miyako

Warto zauważyć, że jeśli chodzi o podobne serie z tego gatunku to wyróżnia się ona tym, że głównym bohaterem jest młody dorosły, a nie licealista. Jak wyżej wspomniałam zaskakuje on wszystkich swoich współpracowników, najpierw swoją reakcją na widok Innych, a potem faktem, że je rozumie. Nadprzyrodzone stworzenia zaczynają nazywać go Abe no Seimeiem, co naprowadza ich na trop co do jego zdolności. Arata Miyako przypomina sobie wtedy jeszcze, że jego dziadek opowiadał mu za dziecka, że ich ród wywodzi się właśnie od legendarnego Abe no Seimeia. Główny bohater wcześniej brał to za zwykła rodzinną legendę, ale w wyniku tych wydarzeń dostrzega w tym ziarenko prawdy. Wraz ze swoimi kolegami z pracy postanawia zbadać rzeczy z piwnicy jego domu. Spotyka tam wtedy nekomatę, Yukiego, który okazuje się być jego kotem z dzieciństwa. W wyniku tych wydarzeń Arata zdaje sobie sprawę z tego, że już za dziecka był w stanie widzieć Innych. Warto wspomnieć, że umiejętność, która pozwala mu na komunikację z tymi stworzeniami inni ludzie nazywają „Uszami Piasku”. Prosto tłumacząc oznacza ona umiejętność rozumienia innych mów.

Mayonaka no Occult Koumuin
(fot. akibura)

Przyjemna seria kryminalna

Cała fabuła skupia się można powiedzieć na dwóch wątkach głównych, jakimi są: zagadki z udziałem Innych oraz sama historia kręcąca się wokół Araty Miyako. Możemy także oglądać rozterki głównego bohatera w relacjach z nadprzyrodzonymi istotami. Co do grafiki to jest z jednej strony realistyczna, a z drugiej naprawdę ładna. Jeśli chodzi o opening to pasuje do tej serii, ale sama muzyka nie wpada moim zdaniem w ucho. Co do postaci to są naprawdę dobrze zrobione, bo dorośli nie tylko wyglądają poważnie, ale również się tak zachowują, co pozytywnie wpływa na to dzieło. Jedną z rzeczy, która odbija się na tej produkcji jest to, że wiedza o istnieniu świata nadprzyrodzonego nie jest powszechna. Mimo to zdarzają się przypadki, gdy nawet zwykli ludzie je widzą albo Inni wpływają na otoczenie ludzi. Rozumiem wpływ policji lub urzędników na informacje, ale pomimo tego jest to trochę nieuzasadnione. Jeśli chcecie zobaczyć przyjemną produkcję z gatunku tajemnica to ta produkcja jest idealna dla Was!

 

Shiro

Shiro

Fanka anime, od czasu dziecięcych, aż do teraz. Mająca za sobą już ponad 700 produkcji. Oprócz anime oglądająca, także wiele filmów i seriali, a w przypływach weny pisząca własne teksty piosenek.

Log Horizon - trzecia seria już w styczniu 2021 roku! Czytaj poprzedni

Log Horizon - trzecia seria już w styczniu 2021 roku!

WeebWeek - Godzilla Singular Point już pod koniec czerwca na Netflixie! Czytaj następny

WeebWeek - Godzilla Singular Point już pod koniec czerwca na Netflixie!

Komentarze